Гаши ја потврди средбата со Заев

Од:

Претседателот на Алтернатива Африм Гаши со објава на фејсбук ја потврди информацијата за неговата средба со поранешниот премиер и екс лидер на СДСМ Зоран Заев.

Според него, нема ништо мистериозно во средбата, и нагласува дека според него, вистинското прашање е, како што вели, „зошто го следат службите на СДСМ-ДУИ“.

-Како лидер на Алтернатива, имам мандат и должност да се среќавам со сите политички актери во земјата. Така сум работел досега и така ќе работам и во иднина. Следствено, нема ништо посебно и мистериозно во мојата средба со поранешниот премиер Зоран Заев. Јас го разбирам интересот на медиумите за оваа средба, но мислам дека вистинското прашање не е кој, каде и зашто се среќавам, туку зошто, по чиј налог и од каков страв ме следат службите СДСМ-ДУИ, наведува Гаши во неговиот фејсбук статус.

Независниот пратеник и поранешен член на Алтернатива Скендер Реџепи – Зејд, претходно денеска, на Фејсбук објави фотографија од средба на Заев и Гаши во Струмица.

Алтернатива излезе од Владата откако, Алијанса за Албанците со реконструкцијата стана нов владин коалициски партнер.

Би можело да ве интересира

Гаши: Ако не биде изгласан нашиот кандидат за член на ДИК, ќе го бојкотираме Собранието

(ВИДЕО) Стојаноска за средби Заев-Мицкоски: Не можам ниту да потврдам ниту да демантирам

Александар Тодески

„Европски сојуз за промени“ е името на коалицијата на опозицискиот албански фронт

Предраг Петровиќ

Ќе се почувствува молњата што доаѓа: Алтернатива, Беса и Демократско движење од следната недела официјално

Османи го злоупотребува ОБСЕ за да влијае на набљудувањето на изборите обвинува албанската опозиција

Орце Костов

Талат Џафери, ДУИ и Алијанса го спасуваат Љубомир Јовески од интерпелација тврди албанската опозиција

Катерина Ѓуровски