Гаши ја потврди средбата со Заев

Од:

Претседателот на Алтернатива Африм Гаши со објава на фејсбук ја потврди информацијата за неговата средба со поранешниот премиер и екс лидер на СДСМ Зоран Заев.

Според него, нема ништо мистериозно во средбата, и нагласува дека според него, вистинското прашање е, како што вели, „зошто го следат службите на СДСМ-ДУИ“.

-Како лидер на Алтернатива, имам мандат и должност да се среќавам со сите политички актери во земјата. Така сум работел досега и така ќе работам и во иднина. Следствено, нема ништо посебно и мистериозно во мојата средба со поранешниот премиер Зоран Заев. Јас го разбирам интересот на медиумите за оваа средба, но мислам дека вистинското прашање не е кој, каде и зашто се среќавам, туку зошто, по чиј налог и од каков страв ме следат службите СДСМ-ДУИ, наведува Гаши во неговиот фејсбук статус.

Независниот пратеник и поранешен член на Алтернатива Скендер Реџепи – Зејд, претходно денеска, на Фејсбук објави фотографија од средба на Заев и Гаши во Струмица.

Алтернатива излезе од Владата откако, Алијанса за Албанците со реконструкцијата стана нов владин коалициски партнер.

Би можело да ве интересира

Беса и Алтернатива ќе прават опозициски фронт

ЦП на Алтернатива го овласти Гаши да отпочне разговори за потенцијални соработки во рамки на албанската опозиција

Ана Ололовска

Претседателството на Алтернатива утре ќе разговара за соработка со Движењето Беса

Ана Ололовска

Алтернатива: Новиот концепт на образование се коси со нашите автохтони интереси

Алтернатива нема да биде дел од работното тело за измени на Уставот

Алтернатива подготви предлог за уставен амандман за незастарување на кривичните дела на функционерите

Ана Ололовска