Францускиот предлог стигна до Владата

Од:

До Владата на Република Северна Македонија, преку Министерството за надворешни работи, од француското претседателство пристигна предлог со идеи кои се однесуваат на нашите jaвно изнесени позиции и ставови информираат од прес службата на Владата.

dobivaj vesti na viber

– Ова претставува основа за отворање на широк консултативен процес најпрво во Владата и коалициските партнери, а потоа и со Претседателот на државата, со Парламентот и со опозицијата, како и со граѓанскиот сектор, експертската и севкупна јавност во земјата. Како што ветивме, одлуката за нашата иднина ќе ја донесеме заеднички, мериторно, согласно Стратешките интереси на земјата и на сите нејзини граѓани. Сакаме да упатиме благодарност до Претседателот Макрон и француското претседателство, за нивните напори да се надминат пречките и да се зачува европскиот кредибилитет на Балканот се вели во соопштението од Владата.

Би можело да ве интересира

Повеќе од сто општини немаат вода за пиење во Франција

А1он

ЕУ и додели на Србија 223,7 милиони евра неповратни средства

А1он

Франција погодена од најлошата суша досега, апел до граѓаните да ја користат водата штедливо

А1он

Пекинг на западните амбасадори им врачи протест поради ставот на Г7 и ЕУ за Тајван

Катерина Павлова-Николовска

Експлозија во фабрика во Франција, осуммина повредени

Неколку лица повредени во експлозија во фабрика за воени експлозиви во Франција