Фон дер Лајен: Макрон на Русија и ја отвори вратата на Западен Балкан

Од:

Претседателката на Европска Унија, Урсула фон дер Лајен изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон и ја отвора на Русија вратата од Западен Балкан со тоа што го блокираше отпочнувањето преговорите за членство во ЕУ на Северна Македонија и на Албанија.

Како што денеска објави британскиот весник „Експрес“ Фон дер Лајен во говорот по повод одбележувањето на 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид истакна дека се што Европа побарала Северна Македонија и Албанија исполниле.

– Сега треба да го одржиме ветувањето и да отпочнеме преговори за пристапување, рече Фон дер Лајен.

Таа додаде дека ако ЕУ не ја отвори перспективата за земјите од Западен Балкан, други ќе ја пополнат празнината, како Кина, Русија, Турција или Саудиска Арабија.

На неодамнешниот состанок во Европскиот совет Макрон беше единствениот европски лидер што ги блокираше преговорите со Република Северна Македонија и со Албанија. Тој успеа да ги убеди Холандија и Данска да се спротивстават на отпочнувањето преговори со Албанија.

Би можело да ве интересира

Еспер: Американската армија пренасочува внимание кон Русија и кон Кина

Захариева: Преговорите за членство во ЕУ на Скопје и Тирана не треба да се одложуваат

Монд: Руси вмешани во кибер напади врз предизборниот тим на Макрон

Туск: Реформата за проширување на ЕУ не треба да биде штетна за Западен Балкан

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Во Франција продолжува генералниот штрајк

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Војската на Србија претстави нови хеликоптери купени од Русија