Фирмата „ВАТО“ обвинета во „Труст“ на СЈО ќе поправа булевар во Валандово

Од:

Градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов, заедно со Сафет Ватиќ, претставник на фирмата „ВАТО ДОО – Студеничани“, која е обвинета во случајот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, потпишаа договор за реконструкција на дел од булеварот на улицата Првомајска во Валандово.

„Целта на договорот е поправка на оштетениот дел од булеварот и овозможување поголема безбедност за сообраќајните учесници“, напиша на „Фесјбук“ градоначалникот на општината. Средствата ги обезбеди Европската Унија преку ИПА претпристапните фондови.

Следниот месец се закажни завршните зборови во случајот „Труст“, каде што фирмата „ВАТО ДОО“ е обвинета за „злоупотреба на постапката за јавен повик“.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Дел од измените на Кривичниот законик од утре стапуваат на сила: Што ќе значат за осудените ексфункционери

Александар Тодески

Антикорупциска: Како знае ОЈО дека Иницијативата е беспредметна кога уште не е доставена

Катерина Ѓуровски

Обвинителството и се налути на Антикорупциска заради „Труст“: Иницијативата е беспредметна и непотребна

Катерина Ѓуровски

Манифестација Меѓународен ден на задруги 2023 во Валандово

Никнува бугарски клуб во Валандово со претседател Македонец: Мислат дека сум се продал за пари

Орце Костов

Судот во Стразбур ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

Катерина Ѓуровски