Филипче: Заев во изминатите три години донесе низа тешки, но целосно исправни одлуки

Од:

Министерот за здравство, Венко Филипче се огласи со поддршка за премиерот Зоран Заев по серијата бурни реакции што ги предизвика неговото интервју за бугарската БГНЕС.

„ Премиерот Зоран Заев во изминатите три години донесе низа тешки, но целосно исправни одлуки со кои ја обезбедивме иднината за нашата земја. Тоа што тој и тимот го постигнаа во сите досегашни преговори, како и напредокот кој го направивме во ЕУ интеграциите се за најголема почит. Мора да продолжиме по овој пат и мудро да градиме пријателства штитјеќи ги нашите интереси и напредувајќи кон Европската унија. Досегашните политики на отвореност и дијалог решија децениски спорови и така мора да продолжиме“ – напиша Филипче на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

Постигнат напредок на средбата на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Жарко Настоски

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Жарко Настоски

Средба Заев-Дуџак: ОН ја продолжуваат поддршката на нашата држава

Жарко Настоски

Заев: Расте просечната плата, посветени сме да ја зголемиме до 34.000 денари во следните четири години

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо врз Бугарија, Заев прави притисок врз историската комисија

Катерина Павлова-Николовска

Фокус на Акцискиот план со Бугарија, подготовки за претстојната седница на заедничката комисија

Ана Ололовска