Филипче: Најдоцна до почетокот на идната недела ќе се распише тендерот за биолошка терапија

Од:

Тендерот за биолошка терапија ќе биде распишан најдоцна до почетокот на идната недела. Ова денеска го изјави министерот за здравство Венко Филипче.

„Постапката за распишување тендер е во фаза на крајно дефинирање на количествата и буџетите во самите клиники“, додаде Филипче, одговарајќи на новинарско прашање по обраќањето на Националниот форум за здравство насловен „За поздрав живот: Патот до квалитетна и ефикасна примарна здравствена заштита во Република Македонија“.

Би можело да ве интересира

Се бара истрага за вмешаноста на Филипче на Онкологија: Утре повторно протест пред Влада

А1он

Велев: Пуштена антидијабетната терапија, состанок со МЗ се уште нема

Беким Сали го одобрил приемот на амбулантитите и исплатата, да престане да манипулира реагира Министерството за здравство

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека институциите одмораат додека се шири хеморагична треска: Ширите паника им одговори Министерството

Катерина Ѓуровски

По 13 години ќе се менува Пoзитивната листа на лекови, формирана е Комисија

Катерина Ѓуровски

МЗ: Еден донор спаси четири животи