Екстремно топло, со потпросечни врнежи во октомври

Од:

Екстремно топло со потпросечни врнежи се карактеризира времето во втората половина од октомври.

Од УХМР наведуваат дека според измерените вредности за среднодневната темпрература на воздухот првата декада од октомври се категоризира како вообичаена, но што се однесува на втората декада, земајќи предвид и прогнозираните температури до крајот на втората декада, се категоризира како екстремно топла, освен на западниот планински дел и се очекува да го надмине многугодишниот просек од три до пет степени.

Рекордните вредности на максималната температура на воздухот на повеќето метеоролошки станици во октомври не ги надминуваат многугодишните апсолутни вредности.

Највисоката температура во октомври годинава е измерена во Гевгелија од 32,6 степени, додека максималната измерена досега на ова мерно место е 35,4 степени. Максимално измерените темпратури во периодот од 1951 до 2018 година за октомври се 34,5 степени во Демир Капија, Штип 34,1, Скопје 33,6, Струмица 32,2, Прилеп 32,3, Битола 31,8, Крива Паланка 31,3, Охрид 28,9, Берово 31,5, Маврово 27,3 и Лазарополе 27,4 Целзиусови степени.

Би можело да ве интересира

Сончево со мала облачност, температурата до 36 степени

Ана Ололовска

Викендот сончево, на планините пороен дожд и грмежи

Ана Ололовска

Сончево со локална облачност, температурата до 35 степени

Ана Ололовска

За викендот наместа зголемена облачност со дожд и грмежи

Ана Ололовска

Сончево и топло до 33 степени

Ана Ололовска

Стабилно време до петок, за викендот зголемена облачност и врнежи локално

Ана Ололовска