Екс директорот на УЈП Гури преку синот ги перел парите – му купувал локали и префрлал пари

Од:

Еден од осомничените во големата акција на МВР и Обвинителството утринава е поранешниот заменик директорот на УЈП, функционер на ДУИ Исмет Гури, кој минатата недела беше осуден на 3 и пол години затвор за изборни злоупотреби во случајот Титаник 3.

Како што стои во соопштението од Обвинителството, откако третоосомничениот,раководно лице од УЈП, ќе ги добиел парите од кривичното дело, дел ги пуштал во промет во име и корист за неговиот син, кој исто така е осомничен во овој предмет.

Притоа во име и корист за неговиот син бил купен недвижен имот – деловен простор со површина од 102 м2 во вкупна вредност од околу 150.000 евра и на име позајмица од осомничените правни лица во повеќе наврати, за оваа цел, му биле префрлани парични средства.

Нелегални пари во износ од 15.259.870,00 денари, третоосомничениот со цел да ги легализира ги дал во готово на осомничено овластено лице кое пак во повеќе наврати – трансакции, на име на позајмица биле префрлени на осомниченото правно лице сопственост на синот на третоосомничениот.

Кривична пријава е поднесена против 15 физички лица и 3 правни лица, и тоа против 11 физички лица за сторени кривични дела „злосторничко здружување“, од кои против 9 за сторено кривично дело „даночна измама“, додека едно лице освен за овие две дела, заедно со уште четири физички и три правни лица се сомничат дека сториле кривично дело  „перење пари и други приноси од казниво дело“ по чл.273 од Кривичниот законик.

Утрово од страна на полицијата беа спроведени претреси на 7 локации. Уапсени биле три лица кои ќе бидат изнесени пред судија на претходна постапка. А за нив обвинителството бара да биде одредена мерка притвор.

При претресите беа запленети мобилни телефони и документација, а при претресите на две локации беа пронајдени и запленети вкупно 35 куршуми од кои 8 куршуми со калибар 6,5 мм, 10 куршуми со калибар 7,65 и 17 куршуми со калибар 9 мм, при што дополнително се приведени две лица, за кои по документирање на случаите ќе следува соодветна пријава.“ велат од МВР

Би можело да ве интересира

Спасовски: Уапсен е извршителот на убиствата, сторивме се за фаќање на овој монструм

Александар Тодески

Ковачевски на Денот на даночници: Со ефикасен даночен систем и позитивни политики ја обезбедуваме финансиската стабилност на државата

Предраг Петровиќ

Фирма на Мијалкови должи два милиони евра за ДДВ: УЈП ги објави најголемите должници

Орце Костов

Уапсенo 18-годишно момче од Скопје кое живеело во вонбрачна заедница со малолетничка

Солидарен данок не платиле 52 компании, ќе им бидат блокирани сметките

Катерина Ѓуровски

Скопјанец со највисока годишна бруто плата лани од 144 милиони денари, најмладиот милионер има девет години