Еко акција на „Елколект“ во Гази Баба, Куманово, Крива Паланка и Ранковце

Од:

Акција за ослободување од отпадни електрични и електронски апарати за жителите на општините Гази Баба, Куманово, Крива Паланка и Ранковце од 2 мај до 28 јуни организира компанијата „Елколект“.

dobivaj vesti na viber

Секој полнолетен граѓанин кој ќе достави отпаден електричен или електронски апарат во еден од еко магацините на Елколект во општините учествува во наградна игра „Да рециклираме и да се наградуваме“.

За наградната игра се обезбедени по пет награди за секоја општина и тоа ЛЕД телевизор, фотоапарат, смарт телефон, ДВД или тостер. Резултатите од извлекувањата ќе бидат објавени на веб страната на „Елколект“ и на веб страната на општините.

Минатата година оваа еко акција беше реализирана во општините Ѓорче Петров, Карпош, Берово, Гевгелија и Богданци.

Еко акцијата има за цел да се поттикнат граѓаните својот опасен отпад да го оставаат на пропишаните места, а воедно да ги поттикне останатите на отстранување на опасниот отпад од своите домашни или деловни простории, потсетувајќи на неопходноста за зачувување на животната средина и човековото здравје.

Би можело да ве интересира

МВР: Акциска контрола на 100 отпади, во повеќе од половината утврдени неправилности

А1он

Блокирано носењето на законите за отпад на собраниската Комисија за европски прашања

Пратениците расправаа по пакет закони за животната средина и управувањето со отпад

Жарко Настоски

ВИДЕО: Кумановка претворена во огромен контејнер – се полнат колички со отпад и се фрлаат во реката

Мери Јордановска

Лани собрани 630.086 тони комунален отпад

Ана Ололовска

ВИДЕО: Вардар во Карпош затрупан со ѓубре и дрвја

А1он