Движењето Беса поднесе кривична пријава против АВМУ

Од:

Движењето Беса поднесе кривична пријава против Агенцијатa за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) и претседателот на Советот на АВМУ Лазо Петрушевски поради пречекорување на овластувањата и злоупотреба ма службена должност.

За поднесувањето на кривичната пријава информира преку објава со Фејсбук статус генералниот секретар на Движењето Беса, Арјанит Хоџа.
– Како што најавивме пред неколку месеци, денеска во името на Движење БЕСА поднесовме кривична пријава против АВМУ, заради пречекорување на овластувањата и злоупотреба на службена должност, сакајќи да му наштети на Движењето БЕСА, кое е четврта партија по големина, односно втора поголема опозициска партија од резултатите на парламентарните избори од 2016 година. На остатоците од режимот ВМРО-ДУИ нема да им се дозволи да направат нови преседани со толкување на законите по нивата лична желба или нивните партиските наредби, истакнува Хоџа.

Би можело да ве интересира

Ајдари: „Беса“ е задоволна од изборниот резултат во Кичево и Пласница

Ана Ололовска

Хоџа: Беса го удвои бројот на пратеници, во Собранието ќе ја претставуваат четворица народни избраници

А1он

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

А1он

АВМУ до медиумите: Од недела на полноќ почнува изборниот молк

Ана Ололовска

АВМУ: Резултати од анкети за изборите може да се објавуваат најдоцна до 9 јули

Ана Ололовска

Родот во програмите за деца во фокусот на јавниот состанок на АВМУ

Ана Ололовска