Двајцата хоспитализирани пукале еден во друг, обвинителот утврдува одговорност за вчерашните инциденти

Од:

Двете лица кои вчера пукале еден во друг се во болница, а обвинителот утврдува дали и некое од другите две лица употребило пиштол во вчерашната престрелка. Засега се издадени само наредби за вештачење на повеќе предмети, меѓу кои куршумите и пиштолите. Бидејќи не е утврдена одговорност, обвинителот не може да побара притвор. Затоа, двете други лица кои учествувале во вчерашните инциденти се на слобода по информативниот разговор во полициска станица.

„По насоки на јавниот обвинител, вчера беше извршен увид на повеќе локации во Скопје поврзани со инцидентот. Дежурниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје издаде наредби за вештачење на траги, а се вршат и информативни разговори со повеќе лица со цел да се утврдат фактите во предметот и кривичната одговорност“, велат од Обвинителството за „А1он“.

По вештачењата, ќе се утврди и што точно се случувало пред Градската болница. Засега е познато дека еден од повредените е во тешка здравствена состојба, додека другиот е вон животна опасност. Двајцата се хоспитализирани во болница.

На настаните пред Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ му претходел вооружен инцидент во скопското село Љубош. Во пукањето учествувале четири лица, кои биле со две возила.

Би можело да ве интересира

Млад скопјанец нападнал девојка оти не сакала да бидат во врска

Катерина Павлова-Николовска

Лефков: Ако дрогата е од 2016, немало црногорските власти да знаат дека се крие во тоа возило, очигледно е дека се работи за пресретнат шверц

Граната од Првата светска војна пронајдена при ископ во Скопје

Нападнати три лица од Кратово во казино во Крива Паланка

А1он

Посебен сообраќаен режим во Скопје

А1он

Обвинетиот во случајот со купопродажба на станови сè уште не е приведен, доставил медицинска документација до судот за „оправдано“ отсуство

А1он