ДУИ: ВМРО и СДСМ се против нашата идеја за избор на претседател во Собрание

Од:

Со актуелизирање на нашата програмска идеја за промена на концептот за избор на претседател на државата во Собранието со 2/3 од гласовите и со Бадентеровo мнозинство која го отвора патот за избор и на првиот премиер Албанец, неочекувана беше реакцијата на најголемите партии на македонски политички блок против неа.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ беа и против првиот премиер Албанец, но тоа се случи!

Демократската унија за интеграција ги повикува ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да рефлектираат и да се оградат од архаичните политики кои чинат десетици милиони евра, многу енергија во општеството, ја блокираат економијата неколку месеци додека резултатот од тоа е речиси нула.

Ништо лошо не ѝ се случи на нашата земја од првиот премиер Албанец, од претседателот Албанец на Собранието, од првиот вицепремиер, од министрите Албанци за надворешни работи, за одбрана или за внатрешни работи, од сите оние Албанци кои досега ја водеа државата, напротив, направени се големи чекори напред, обезбедена е прозападната ориентација на земјата.

Демократската унија за интеграција нема да застане во целта за промена на Уставот, за избор на претседател на државата во Собранието и за усвојување на уставните амандмани од Договорот за добрососедство, за продолжување на нашиот европски пат.

Го избравме првиот премиер Албанец, ќе го избереме и првиот претседател Албанец, велат од ДУИ.

Би можело да ве интересира

Донации од 200, 500, 1000 денари: Ванковска кажа колку пари легнуваат на наменската сметка за изборите

Мицкоски до Ковачевски, Пендаровски и Ахмети: Ве чека таков пораз што ќе ви зујат ушите од шлаканицата што ќе ви ја испорача народот на 24 април и 8 мај

Димитриевски во Тетово: Актуелното раководство на СДСМ состави пратенички листи за самоамнестија и имунитет

Пендаровски: Сакаат да ги поништат сите договори и да почнат сè од почеток, да не ве лажат, тие имаат само план за власт

Предраг Петровиќ

Мицкоски: Пендаровски има образ ѓон, не презема ништо против ДУИ и Груби бидејќи коленичи за нивните гласови

Предраг Петровиќ

Мицкоски: Измеќарите од СДС им ја подарија на тацна државата на ДУИ и Ахмети, Пендаровски не е претседател на сите граѓани, тоа мора да го промениме