ДУИ ќе одлучува дали ќе влезе во Влада или ќе поддржи малцинска Влада

Од:

Демократската унија за интеграција денеска ќе се изјасни дали ќе влезе во Влада со Социјалдемократскиот сојуз на Македонија или ќе поддржи малцинска Влада.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во петокот најави дека сериозно се размислува неговата партија да биде опозиција, но да поддржи малцинска Влада, а потоа истото го кажа и портпаролот Бујар Османи, според кого опозиција би значело доказ на сите дека во ДУИ нема криминал.

-Ќе продолжиме со внатрепартиските преговори викендов, во понеделник ќе има конечна одлука, рече Османи во петокот.

Би можело да ве интересира

Адеми: Албанската опозиција да биде конструктивна за да се изнајде решение за законот за државјанство

Ана Ололовска

Бектеши: Албанската опозиција не ја прифати средбата, нивната цел е да блокираат

Ана Ололовска

Мицевски: СДСМ и ДУИ го блокираат петтиот сет мерки

Катерина Павлова-Николовска

Ахмети: Во ДУИ нема раздор, Собранието функционира, а мнозинството е стабилно

Жарко Настоски

Арбер Адеми нов координатор на пратеничката група на ДУИ

Ана Ололовска

Јанушев: СДСМ и ДУИ подготвуваат кражба на локалните избори

Катерина Павлова-Николовска