ДУИ пред одлука дали ќе ги напушти министерските места

Од:

Демократската унија за интеграција треба да излезе со одлука дали ќе ги напушта министерствата со кои раководи, со што би се прекинала целосно коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ во која влегоа во 2014 година. Извори од ДУИ брифираат дека одлуката најверојатно ќе се донесе утре, кога се очекува да завршат дебатите на Централното претседателство на партијата.

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи во петокот кажа дека во оставките го гледаат најбрзиот начин да се деблокира Собранието, чија конститутивна седница утре ќе го добие своето осмо продолжение.

-Постои дебатата дека со напуштање на институциите од страна на ДУИ ќе се деблокира состојбата. Од тука, ќе се земат во оптег сите варијанти за да се олесни формирањето на новите институции. Оставка на една третина од министрите според закон и Устав значи паѓање на владата, меѓутоа има контра аргументи дека и паѓање на влада значи останување на функција се до именување на нова влада, рече Османи во петокот.

Одлуката пред која се наоѓа ДУИ не ја коментираат македонските партии. Сепак, според некои политичари од ВМРО-ДПМНЕ, тоа не би променило ништо бидејќи техничката влада и онака е во оставка.

Александар Тодески

Би можело да ве интересира

Димитров во Рига: Секое понатамошно одложување на преговорите со Северна Македонија испраќа деморализирачки сигнал до Западен Балкан

Ана Ололовска

Заев и Бектеши идниот месец во Грција ќе потпишат за изградбата на гасоводниот интерконектор

Жарко Настоски

Најавено учество на Заев и Димитров на Делфи економскиот форум во Атина

Ана Ололовска

Владата за извештајот на „Репортери без граници“: Ќе продолжиме најенергично да реагираме на појавите на закани кон медиумските работници

Ана Ололовска

Владата ја одзеде концесијата за ископување песок во Долно Коњаре

Жарко Настоски

Влада: Шестиот пакет владини мерки тежи 17,8 милиони евра, ќе се насочи кон 12 дејности

Жарко Настоски