ДУИ: Кој го штити 15-годишниот монопол овозможен на бугарско-српско-македонска компанија за организација на игри на среќа, чија „пријавена“ добивка е просечно 15 милиони евра годишно?

Од:

Демократската унија за интеграција со изненадување и неверување ја следи дебатата и кампањата против законот за игрите на среќа, како и кампањата во одбрана на монополот велат од дУИ.

Од партијата кого му пречи и кој го блокира веќе две години законот за игри на среќа со кој: обложувалниците и казината се оддалечувват на 500 метри од нашите деца и училишта, се заштитуваат и спречуваат малолетниците од учество во игрите на среќа, се зголемуваат приходите во буџетот, преку зголемување на даноците и цената на лиценците, со што се помагаат културата, спортот, медиумите.

– Кој го штити 15-годишниот монопол овозможен на бугарско-српско-македонска компанија за организација на игри на среќа, чија „пријавена“ добивка е просечно 15 милиони евра годишно? Кој од албанската опозиција лобираше за дополнување на законот во корист на казината? Законот е усвоен од Владата, очекуваме и пратениците веднаш да го поддржат. Оддалечувањето на казината и обложувалниците, како и демонополизацијата на индустријата се политика и програма на Демократската унија за интеграција, но и на Владата усвоени во Собранието. Решени сме да ја демонополизираме секоја индустрија, особено криминалните монополи на сплотеност на политиката со криминалот и камуфлираните. Нема да не спречат блокирачките, клеветничките, негативните и навредливите кампањи, ќе продолжиме да ја рушиме секоја бариера пред нас, се вели во соопштението од ДУИ.

Би можело да ве интересира

Пендаровски против идејата на ДУИ да се избере претседател во Собранието: Ќе бев сменет за едно попладне

Орце Костов

ДУИ го обвини Касами дека милиони евра од општината преку тендери ги дава на едно семејство

(ВИДЕО) Интервју со Ванковска: Да излеземе од НАТО, а договорите со Грција и Бугарија да се поништат, ако мислиме дека не може, тогаш сите во Вардар

Александар Тодески

ДУИ: ВМРО и СДСМ се против нашата идеја за избор на претседател во Собрание

Предраг Петровиќ

Ахмети: Изборот на претседател во Собрание е за поголема консензуалност и помалку трошење буџетски средства

Горан Наумовски

Ахмети: ДУИ по изборите ќе соработува со партиите кои ќе ја прифатат нашата платформа

Горан Наумовски