ДУИ: Деструктивните сили во служба на странските агенди продолжуваат да сеат политики на страв кај граѓаните

Од:

Демократската унија за интеграција го поздравува почетокот на преговорите за членство на Северна Македонија во Европската Унија.

dobivaj vesti na viber

– Утре, Северна Македонија и Европската Унија ќе ја одржат првата меѓувладина конференција што го означува започнувањето на пристапните преговори по долгогодишно чекање за земјата и нашите граѓани. Исто така, утре ќе започне процесот на скрининг од страна на Европската Унија на сите наши институции, процес кој уште повеќе ќе не доближи до европските стандарди се вели во соопштението од партијата.

ДУИ смета дека Собранието и Владата на Република Северна Македонија постапија правилно, храбро и мудро во однос на предлогот на Советот на ЕУ, со што започнуваат преговорите, како и се зачувуваат идентитетот, јазикот и културата на Македонците.

– Деструктивните сили во служба на странските агенди продолжуваат да сеат политики на страв кај граѓаните преку создавање на нереални ситуации за создавање политички, етнички и безбедносни тензии со единствена цел постигнување на партиски придобивки, но граѓаните се оградија од овие изолирачки и деструктивни сценарија со неучеството на протестите против ЕУ. Времето ќе докаже кој е во право и кој ја злоупотребува иднината на државата за партиски кампањи и во служба на странски агенди порачуваат од партијата.

Би можело да ве интересира

Незадоволните во ДУИ се сретнаа со Али Ахмети: Остануваат на барањата за промени во извршната власт

Катерина Павлова-Николовска

Османи: Лага е веста дека ќе бидам сменет од функцијата министер, последниот збор го има Али Ахмети

Орце Костов

Внатрепартиска војна во ДУИ: Дилетантското однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика пасивност кај гласачите

Катерина Павлова-Николовска

Димитров од историската комисија: Македонија треба да направи сериозни измени во учебниците, но не е подготвена за промени

Орце Костов

(ВИДЕО) Бучковски: Русија стои зад антибугарските протести и желбата за одржување на референдум

Орце Костов

ДУИ: Опозицијата поднесе неуставна инцијатива за референдум за да го манипулира народот

Катерина Павлова-Николовска