До петок многу топло, в сабота можни краткотрајни поројни врнежи

Од:

Под влијание на многу топла воздушна маса до петок ќе преовладува сончево и многу топло време. Максималните температури насекаде ќе бидат над 30 степени, a во југоисточните делови од земјава ќе достигнат и до 40 степени.

Како што информира УХМР, во петок и особено во сабота претежно во попладневните часови ќе има зголемена облачност и услови за локална нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи.

Би можело да ве интересира

Сончево време со мала облачност на последниот ден од летото

Ана Ололовска

Сончево и топло преку ден, утринските температури ниски

Ана Ололовска

Променливо облачно со сончеви периоди

Ана Ололовска

Променливо облачно со ветер и повремен дожд

Ана Ололовска

Сончево, попладне пороен дожд и грмежи

Ана Ололовска

Во следните два дена промена на времето со пороен дожд и грмежи во јужните делови

Ана Ололовска