До ДКСК доставени документи за двајца судии од Битола, за кои веќе има предмет во Судскиот совет

Од:

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска на седница констатираше дека веќе е поднесена претставка за двајца судии од Основен суд Битола и Апелационен суд Битола до Судскиот совет за наводна злоупотреба на службената положба и овластување, како и заобиколување на правниот систем при вршење на работна дејност.

Од ДКСК велат дека подносителот ја доставил истата претставка и до Судскиот совет, при што Советот има оформено предмет за понатамошна постапка.

-Судскиот совет оформил предмет за овој случај и ќе се постапува по оваа претставка, а подносителот ќе биде известен за истиот. Нема повеќе елементи за ние да постапуваме по овој предмет, велат од ДКСК.

На денешната седница на ДКСК беа разгледувани и други предмети.

Би можело да ве интересира

Пријави за Арсовска и за повеќе општини на седницата на ДКСК

Антикорупциска испитувала непотизам на битолскиот универзитет: Вработен професор кој бил второрангиран

ДКСК ја проширува иницијативата до ОЈО ГОКК за сомнежи за несовесно работење и злоупотреба на службена положба од поранешни раководни лица на АД ЕСМ

ДКСК ќе ја дополни иницијативата за кривичното дело за „Трансмет“

Антикорупциска ќе ја информира Владата за непостапување на УО на ФЗО по нејзин заклучок

Антикорупциска со инијатива за гонење на поранешен директор на ЕСМ: Злоупотребил положба за набавка на мазут

Орце Костов