До денес поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

Од:

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го погоди Неготино. Од опшината информираат дека биле предизвикани големи и сериозни штети на објекти, инфраструктура, земјоделски површини.

„Со цел за подетално утврдување на фактичката состојба на терен и настанатите штети, општина Неготино формираше Комисија која со работа започна уште рано утринава и за само 1 ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети. Комисијата продолжува со работа и во наредните денови и сите граѓани можат да поднесат барање за проценка на штети“, соопштија надлежните од општината.

По прибирањето на сите барања, членовите на Комисијата ќе излезат на терен и ќе извршат соодветна проценка на пријавените штети.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невреме во Атина: Поројот носи луѓе, затворени автопати

Агенции од Македонија не им ги откажувале аранжманите на туристите во Грција и покрај предупредувањата за невремето

Орце Костов

(ВИДЕО) Првата жртва на невремето во Грција: Загина сточар, едно лице исчезна

Горан Наумовски

ВИДЕО: Потоп во Италија, најави за силни невремиња и на Балканот

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Силно невреме во Германија: Ветер урна шаторот, триесетина се повредени

Силно невреме на северот на Италија, ветерот ги носеше покривите

Горан Наумовски