ДКСК ќе поднесе прекршочна за градоначалникот на Неготино

Од:

Антикорупцсиката комисија на денешната седница одлучи да поведе прекршочна постапка против градоначалникот на Неготино Тони Делков, затоа што за време на изборниот процес потпишал нови вработувања во општината.

Како што објаснија од ДКСК, станува збор за ангажман преку Агенција за привремени вработувања, иако според Изборниот законик , градоначалникот не смее да започне постапка за вработување на нови лица за време на изборна кампања.

На истата седница комисијата затвори и предмет за можен непотизам за градоначалникот, со образложение  дека при постапката на вработување на сопругата на својот прв братучед се било законски и согласно планот за вработувања во општината.

Г.Н.Р

 

 

Би можело да ве интересира

Избрани кандидатите за новата Антикорупциска комисија: Меѓу нив и сопругата на адвокатот на Заев

Орце Костов

Кондарко: Нема судир на интереси, од 2008 година градам професионална кариера

Судии, партиски кадри, фан и сопартиец на Груби: Кој сака да лови корупција во Македонија

Александар Тодески

До ДКСК доставени документи за двајца судии од Битола, за кои веќе има предмет во Судскиот совет

Антикорупциска оформи предмет за лиценците за софтвер во Владата вредни 26 милиони евра

А1он

ДУИ знаела дека прима преголеми донации, но парите не ги вратила веднаш, утврди Антикорупциска

Орце Костов