Дискусија за правото на самоопределување во Парламентот би била понижувачка

Од:

Ние немаме намера да деклкарираме позиции кои се јасно декларирани и во законите и во Уставот. Кога би отишле во Парламентот тоа да го потврдиме навистина сами себе би си ја повредиле честа. Ние сме со своја лична карта Македонци со македонски јазик, нашите сограѓани се со незагрозен идентитет – Албанци со албански јазик, Турци со турски јазик…. Тоа е правото на идентификација и самооппределување и ако такви работи дискутираме во Парламентот најблаго кажано би било понижувачки.

dobivaj vesti na viber

Ова го изјави премиерот Зоран Заев за отчет за сработеното на 100 дена од Влада, прашан дали се размислува за институционален одгвоор на бугарските услови преку декларирање на македонските позиции во Собранието.

-Ние сме убедени дека на големи проблеми се наоѓаат решенија, а не на вакви проблеми пред кои сме исправени. Проблемот е навистина нелогичен, сигурно дека е решлив и продолжуваме да изнаоѓаме решение. Не постои друга алтернатива освен полноправно членство во ЕУ низ европеизација на државата која што ни треба како квалитатив, а не самото членство како членство – порача премиерот.

Би можело да ве интересира

Заев: 75 % од граѓаните се против референдум за договорот со Бугарија, останатите 25 % се вмровци

Маја Илиевска-Пачемска

(ВИДЕО) Ковачевски: Референдумот е само за лични цели

Катерина Павлова-Николовска

Стоилковски: Дали луксузните имоти во кои престојуваат Заеви во Дубаи се нивна сопственост?

(ВИДЕО) Стојменов: Заев стои зад блокадата на градилиштето „Беко“, притисокот беше да го продадам евтино

Маја Илиевска-Пачемска

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да го праша Заев како се стекна со фабриките за марихуана и лиценцата за експлоатација на глина за Еленица

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски бетер од Заев, тоа што не успеа да распродаде едниот со Бугарија, го продава другиот