Димитров ја поздравил лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда на Македонија

Од:

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска телефонски разговараше со државната секретарка задолжена за европски прашања во Министерството за Европа на Франција, Амели де Моншален.

– Беше изразено задоволство од доброто ниво на билатералните односи и соработка. Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда на Северна Македонија и заеднички ги разгледаа претстојните чекори на овој план, соопшти МНР.

Димитров и Моншалан разговарале и за актуелни прашања од регионален интерес.

Би можело да ве интересира

Франција ја лансира од подморница својата прва крстосувачка ракета

Ана Ололовска

Загреб за старт на преговорите со ЕУ до крајот на годинава, Скопје очекува поддршка и од Софија и почитување на европските вредности и принципи од Брисел

Ана Ололовска

Димитров: ЕУ со односот кон С.Македонија ќе покаже дали е заедница на вредности и принципи

Ана Ололовска

Србија и да го реши прашањето со Косово нема да влезе брзо во ЕУ, смета потпретседателот на Европското движење во земјата

А1он

Францускиот министер за внатрешни работи побара затворање на џамијата во Пантен

Ана Ололовска

Сопругата на Емануел Макрон, Брижит, оди во самоизолација откако била во контакт со заразено лице

Жарко Настоски