Димитров ја поздравил лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда на Македонија

Од:

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска телефонски разговараше со државната секретарка задолжена за европски прашања во Министерството за Европа на Франција, Амели де Моншален.

– Беше изразено задоволство од доброто ниво на билатералните односи и соработка. Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда на Северна Македонија и заеднички ги разгледаа претстојните чекори на овој план, соопшти МНР.

Димитров и Моншалан разговарале и за актуелни прашања од регионален интерес.

Би можело да ве интересира

Франција: Возач на автобус претепен до смрт зашто не дозволил влез без маска

Ана Ололовска

ЕУ со намера да преземе построги антимонополски закони

Ана Ололовска

Макрон ќе го претстави составот на новата влада

Ана Ололовска

Франција не ја забранува целосно „Хуавеј“ од 5G мрежата, но воведува ограничувања

Ана Ололовска

Макрон утре ќе го објави составот на новата влада

А1он

„Ер Франс“ најави дека ќе укине 7.500 работни места поради пандемијата

А1он