ДИК: Разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ на листите за советници 114.778 гласа

Од:

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ на листите за советници освоила 403.193 гласа, а коалицијата „Сојуз за иднина“ на чело со СДСМ 288.415 гласа, покажуваат податоците на Државната изборна комисија (ДИК).

Податоците се за обработени 2.920 од вкупно 2.976 избирачки места или 98,12 проценти.

За зедничките листи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во Кичево гласале 14.910, а во Струга 14.193 гласачи.

За Скопје од обработени 507 од вкупно 536 избирачки места или 94,59 проценти за коалицијата „За подобра Македонија“ гласале 111.944, а за „Сојуз за иднина“ 74.218 гласачи.

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он

Leave a Comment

five × 5 =