ДИК: Не сме почнале подготовки за предвремените избори, ја почитуваме владината уредба

Од:

Државната изборна комисија (ДИК) денеска во целост ги демантира насловите во одредени медиуми во кои се наведува дека Комисијата ги почнала подготовките за предвремените парламентарни избори.

Единствените активности, како што се наведува во соопштението, кои ДИК ги реализира во моментот се активностите поврзани со нејзиното тековно функционирање.

– Воедно Ве информираме дека ДИК, во целост ја почитува Уредбата со законска сила за прашањата поврзани со изборите бр.442413/1 од 21 март 2020 година, донесена од Владата на Република Северна Македонија, врз основа на која ДИК усвои Заклучок за прекинување на сите изборни дејствија за спроведување на предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Северна Македонија, закажани за 12 април 2020 година бр. 08-1022/1 од 22 март 2020 година, се потенцира во соопштението од ДИК.

Би можело да ве интересира

ДИК го измени Упатството за набљудување на изборите

А1он

Заклучен Избирачкиот список, право на глас имаат 1.814.263 граѓани

Ана Ололовска

ВИДЕО: Дерковски тврди дека избирачкиот список е прочистен, во среда ќе се знае точниот број на гласачи

Искра Манојлоска

ДИК: Одговорно тврдиме дека граѓаните ќе бидат заштитени за гласањето

(ВИДЕО) Заев од Охрид: Ковид еден ден ќе заврши, но Мицкоски нема да може да ја извади маската на лажниот патриотизам

А1он

(ВИДЕО) Заев од Охрид: Ја извадивме земјата на прав пат, нам ни се важни Охрид и УНЕСКО, а не Субрата Рој

А1он