ДИК на јавна седница ќе одлучува за поднесените листи на кандидати за пратеници

Од:

Државната изборна комисија денеска ќе ја одржи 65-тата седница на која, ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Северна Македонија.

Комисијата, како што е најавено, на денешната јавна седница ќе спроведе и ждрепка за редните броеви на кандидатските листи во гласачкото ливче.

Од ДИК информираат дека, имајќи ја предвид настанатата состојба со епидемијата со вирусот Ковид 19 и воведената вонредна состојба на седницата нема да бидат повикани овластените претставници на подносителите на листите, а ждрепката ќе се врши на јавна седница.

Седницата на Државната изборна комисија ќе оди во живо на фејсбук страната на ДИК.

Би можело да ве интересира

СДСМ и ДУИ остануваат на ставот за избори на 5 јули, ВМРО-ДПМНЕ бара гласањето да се спроведе откако ќе се стави крај на пандемијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Избори откако конечно ќе се избориме со пандемијата со Ковид-19

Ана Ололовска

Вархеји сака гаранции дека изборите ќе бидат фер

Ана Ололовска

СДСМ инсистира на 5 јули, за ВМРО-ДПМНЕ изборите не се приоритет

Ана Ололовска

ДИК: Не сме почнале подготовки за предвремените избори, ја почитуваме владината уредба

А1он

ДПА сака избори 22 дена по завршување на вонредната состојба

Ана Ололовска