ДИК ги разгледува приговорите на ДУИ за општина Долнени

Од:

Државната изборна комисија на денешната седница отфрли два приговора на ДУИ за вториот круг од гласањето на локалните избори во Општина Долнени. Против приговорите гласаа сите членови на Комисијата освен потпретседателот на Комисијата Субхи Јакупи.

dobivaj vesti na viber

Овластениот претставник на ДУИ Селим Адеми образложи дека приговорите се главно поради групно и семејно гласање, едно лице гласало повеќе пати, а во избирачкото место 1210 во село Житоше во кутијата имало едно ливче повеќе, додека во избирачкото место 1472 во Лажани, како што рече, повеќе од пет ливчиња без печат во избирачката кутија.

Мнозинството членови на ДИК ги отфрлија приговорите посочувајќи дека во записниците за двете избирачки места нема никакви забелешки ниту од членовите на избирачките одбори, ниту од овластените набљудувачи на политичките партии.

ДУИ поднесе вкупно пет приговори за гласањето во Долнени. Во текот на денот ДИК треба да ги разгледа уште останатите три за избирачките места 1475 и 1476, додека последниот приговор е групен и се однесува на 18 избирачки места.

Синоќа до 19 часот кога заврши рокот за поднесување приговори за прегласувањето во Центар, Ѓорче Петров и Струга и гласањето во Долнени поднесени биле, според претседателот на Комисијата Борис Кондарко, само овие пет приговори.

Би можело да ве интересира

РИК: Одложени конечните резултати поради повторување на гласањето

А1он

Ѓилас: Опозицијата освои 70.000 гласови повеќе во Белград, имаме шанса за промени

А1он

Протест пред РИК во Белград поради изборна измама

А1он

Официјални резултати од парламентарани избори во Србија – СНС 120 пратеници, Обединета Србија 38 мандати, СПС 32

А1он

РИК: Резултати од претседателските избори на 100 отсто обработени избирачки места во Србија

А1он

Меѓународни набљудувачи: Изборите во Србија ги одбележаа нееднаквите услови за учесниците

А1он

Leave a Comment

twelve − 1 =