Дескоска: Остануваат клучните разлики за законот за јавното обвинителство

Од:

Остануваат клучните разлики меѓу власта и опозицијата за законот за јавното обвинителство со кој треба се реши идниот статус на СЈО, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

– Тоа се разликите што се однесуваат пред се на продолжувањето на започнатите постапки од СЈО, користењето на доказите што се прибрани во тие судски постапки и во крајна линија завршувањето на постапките со цел да се добие правдата во оваа земја, рече Дескоска одговорајќи на новинарски прашања по денешната Европска конференција за медијација што се одржува во Скопје.

Таа кажа дека и во последните материјали што ги доставила работната група на ВМРО-ДПМНЕ не се содржани прифатливи решенија.

– Немаше нешто што можеше во делот на ова отворено прашање да биде заедничко решение. Во тој дел тоа што беше пратено не соодвејствуваше за решение кое би можело да биде ставено во закон, изјави Дескоска.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Рустеми: Не чувствував влијание од Јанева за исказот за случајот „Рекет”

Кристијан Ландов

Јанева за А1он: Не дадов наредба за претрес на обвинителите, станува збор за недоразбирање

Кристијан Ландов

Обвинителот Рустеми пристигна на сведочење во ОЈО

А1он

Одложено судењето за „Титаник“

Обвинителот Бурим Рустеми ќе даде исказ за „Рекет“ во ОЈО

Татјана Ташкова

Русковска ја повика Јанева во вторник на распит за „Рекет“

Кристијан Ландов