Деркоски: Се надевам дека надлежните навреме ќе донесат одлука за парламентарните избори

Од:

Се надевам дека надлежните навреме ќе донесат одлука која што ќе не упати како да постапуваме понатаму која што ќе не упати како да постапуваме понатаму. Се дотогаш ДИК ќе си ја извршува својата работа, изјави денеска претседателот на ДИК Оливер Деркоски по кусата седница на која беа потврдени и кандидатските листи на Партија Твоја за три изборни единици.

– Утврдени се 15 листи за наредните вонредни или не знаеме какви ќе бидат наредните параментарни избори. Се надевам дека надлежните навреме ќе донесат одлука која што ќе не упати како да постапуваме понатаму, а се до тој момент ДИК колку и да се допаѓало некому или не, ќе си ги извршува своите законски овластувања, истакна Деркоски.

Партија Твоја во законскиот рок достави кандидатски листи за три изборни единици и тоа за Првата, чиј носител е Мирјана Најческа, за Втората каде носител е Ѓорѓе Марјановиќ и во Петата, чиј носител е Илија Тодоровски. Редниот број на овие кандидатски листи на изборното ливче е 15, согласно заклучокот од вчера на ДИК.

ДИК веќе ги потврди останатите 14 листи за парламентарните избори.

Би можело да ве интересира

Клаус: Изборите во С. Македонија ќе имаат влијание врз некои земји членки на ЕУ

Ана Ололовска

СДСМ и ДУИ остануваат на ставот за избори на 5 јули, ВМРО-ДПМНЕ бара гласањето да се спроведе откако ќе се стави крај на пандемијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Избори откако конечно ќе се избориме со пандемијата со Ковид-19

Ана Ололовска

Вархеји сака гаранции дека изборите ќе бидат фер

Ана Ололовска

СДСМ инсистира на 5 јули, за ВМРО-ДПМНЕ изборите не се приоритет

Ана Ололовска

ДИК: Не сме почнале подготовки за предвремените избори, ја почитуваме владината уредба

А1он