ВИДЕО: Демонстрантите доставија писмо до Иванов со барање за помилување на Груевски

Од:

Како што кажав пред судот, на протестот, дојдов во кабинетот на Иванов каде што во име на ицијативата правда за Никола ќе доставам писмо за политичкиот прогон. Упатуваме барање до Иванов согласно Уставот политичкиот прогон во Македонија да биде прекинат. Да се стави крај на целиот политички прогон, рече Александар Трајковски.

„СЈО е противуставно. Сите докази се незаконски стекнати материјали“, рече Трајковски одговарајќи на прашањето за кои случаи бараат од Иванов да ги запре.

„Дивеењето во Скопје, уништување на државен имот, палење на канцеларијата на Иванов, нема ниту една пресуда за тие дела. Очекувањата ги оставаме и чекаме да видиме Иванов како ќе се изјасни“, додаде Трајковски запрашан што очекуваат, како ќе постапи Иванов.

Во писмото кое што го доставија до Иванов, демонстрантите побараа да го искориси неговото право и да даде помилување за Груевските и останатите опфатени со правосилна пресуда.

На протестот за поддршка на Никола Груевски пред судот Трајковски рече дека осудувањето на Груевски е политички прогон, бидејќи главниот доказ бил се уште во Владата и уште се користел.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хаос пред Владата на Црна Гора, граѓаните масовно се собираат

А1он

ВИДЕО: Демонстрантите бесни на новите ковид мерки се обидоа да влезат во бугарскиот Парламент, повредени полицајци

А1он

Движењето „Поддршка за онлајн настава“ бара второто полугодие од учебната година да почне онлајн

Повеќе од 500 цивили повредени во Алмати, гори резиденцијата на претседателот на Казахстан

А1он

Протест на жители на Сопиште, бараат да се реши нивниот проблем со електричната енергија

А1он

ВИДЕО: Романците бесни на новите ковид-мерки, упаднаа во дворот на Собранието

А1он