Цветанка Периќ е нов врховен судија

Од:

Судијката Цветанка Периќ од Апелацискиот суд во Скопје, е избрана за нов врховен судија кривичар во Врховниот суд со 13 гласа.

На огласот се пријавиле четворица кандидати, меѓу кои, и членот на Советот, апелацискиот судија, Зоран Теофиловски, судијката од Штип, Данка Ристова, управната судијка Снежана Трповска. Теофиловски и Трповска ги повлекоа пријавите.

Периќ има 6 години и 8 месеци стаж како апелациски судија и беше прворангирана со 258 бодови.

Одбраната на осудениот Никола Груевски во случајот „Тенк“ на СЈО, побара изземање на претседателката на судечкиот совет, Цветанка Периќ, затоа што против неа во Судскиот совет имало постапка за утврдување одговорност за една судска одлука.

Би можело да ве интересира

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

Ана Ололовска

Алијанса за Албанците: Сведоци сме дека судството и политиката се во заемна соработка

Заев најави повеќе средства за правосудство

Ана Ололовска

Панчевски: И тоа дочекав, како партал избркан од судската зграда

Ана Ололовска

ДКСК: Укажувањето до Врховниот суд е да превенира потенцијален судир на интереси кај судии против кои се отворени постапки

Постапуваме законски и не подлегнуваме на притисоци – Врховен ѝ одговори на антикорупциска

А1он