Чулев: МВР не беше информирано за набавката на софтверот на Рашковски

Од:

„Во врска со отворената покана за политички дуел од страна на поранешниот генерален секретар на Владата, господинот Драги Рашковски, моја обврска како одговорна личност и поранешен министер за внатрешни работи е да ги информирам граѓаните за фактичката состојба во врска со проектот “Безбеден град”, а поврзано со набавка на софтвер за регистрирање на сообраќајни прекршоци, на ист начин како што и МВР ја информира јавноста за посочениот проект односно дека МВР не било информирано за наведената набавка,“ напиша на Фејсбук поранешниот технички министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

dobivaj vesti na viber

„Напоменувам дека изјавата не е во никој случај политичка, туку истата ја дадов како експерт на кој му беше укажана доверба и чест да раководи со Министерството за внатрешни работи. Изјавата не содржи политички флоскули, туку реални факти и аргументи. Доколку господинот Рашковски смета дека не ја зборувам вистината слободно нека иницира соодветна судска постапка за клевета,“ додава Чулев.

„Мојата лична култура и политичката етика не ми дозволуваат за вакви прашања да дискутирам на дебати и не сметам дека тие се место за решавање на прашања за кои веќе јавното обвинителство има започнато предистражна постапка. Оставам институциите на системот да ја завршат во целост нивната работа, а јас стојам на нивно располагање во секое време,“ вели тој.

Би можело да ве интересира

Не е Рашковски на фотографиите: Не сакам да ме споредувате со него

Кристијан Ландов

Летува ли Рашковски во Грција без пасош: Адвокатот тврди дека е во Македонија

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Сите скандали на Драги Рашковски

ВИДЕО: „Да не платија?“, „Драги треба да направи распределба“, пишувале обвинетите откако го добиле тендерот за софтверот на Рашковски

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Рашковски не мисли дека местел тендер со пораките во кои пишувал: „Гледајте утнете и да се убијам“

Кристијан Ландов

Читани пораките од Рашковски за „Софтвери“: Немаат за што да се фатат, така треба да се затвори случајот

Кристијан Ландов