Четворица повредени полицајци на протестот против францускиот предлог

Од:

Четворица полицајци се повредени вчера на протестот против францускиот предлог пред Владата информираше Министерството за внатрешни работи.

dobivaj vesti na viber

– Во СВР Скопје било пријавено дека во врска со ненајавениот јавен собир, кој се одржал во период од 19.00 часот до 22.10 часот во Скопје биле констатирани неколку нарушувања на јавниот ред и мир. Околу 16.50 часот, пред Владата на РСМ, неколку лица го запалиле знамето на Европската Унија. Околу 19.35 часот дел од учесниците на протестот го нарушиле јавниот ред и мир со фрлање на разни предмети и пиротехнички средства кон објектот на Владата, а дел од нив ја оштетиле и уништиле заштитната ограда. Околу 20.30 часот дел од учесниците на протестот се упатиле кон зградата на Собранието на РСМ каде фрлале со тврди предмети кон зградата на Собранието и кон полицискиот кордон, при што биле повредени четири полициски службеници кои биле пренесени во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ за укажување на лекарска помош се вели во соопштението од МВР.

Подоцна во текот на ноќта било пријавено и дека има оштетување на прозорец на зградата на Владата.

Би можело да ве интересира

Две нови пресуди за инцидентите пред Собранието: Една година затвор за фрлањето молотов коктел кон полицијата, условна за подготовка

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Четири месеци затвор за пиштолџијата што впери пиштол во демонстрантите, па пукаше кај Скендербег

Кристијан Ландов

Приведено уште едно лице за инцидентот кај плоштадот Скендер бег, поднесена кривична пријава

Ана Ололовска

Приведени вкупно десет учесници во денешниот протест пред Собранието

Ана Ололовска

Петмина приведени оти фрлале тврди предмети кон Собранието на денешниот протест

Ана Ололовска

Четворица уапсени на денешните протести

Ана Ололовска