Четворица малолетници добија кривични пријави за кражба во Аеродром

Од:

Во полициска станица биле повикани двајца малолетници, поради основано сомнение дека заедно со други две малолетни лица, сите од Скопје, извршиле кривично дело “разбојничка кражба”.

„Имено, на 04.08.2021 околу 21.30 часот, во близина на сендвичарница, тројца од нив физички нападнале малолетно лице, а четвртиот малолетник со употреба на сила одзел пари“, се наведува во билтенот на МВР.

Во присуство на родителите е извршен службен разговор со двете повикани лица, при што го појасниле настанот во целост.

По насока на Јавен обвинител за малолетници од ОЈО Скопје, по комплетно документирање на случајот против четирите лица ќе биде поднесена пријава согласно чл.238 од Кривичниот законик.

Би можело да ве интересира

17 казни за непропуштање пешаци на пешачки премин на територија на СВР Битола

А1он

47.095 евра, 603.000 денари и 250 швајцарски франци заплени Финансиската полиција при претрес на дом на лажен адвокат

А1он

Приведени тројца крадци од радовишко, фатени на дело

Ана Ололовска

Приведен разбојник, парите вратени на сопственикот

Ана Ололовска

Приведени двајца крадци од Скопје, одземеното вратено на сопственикот

Ана Ололовска

Казнети 16 возачи кои не дале предност на пешаци на територија на СВР Велес

А1он