Бугарското МНР упати нота до нашето МНР за антибугарскиот наратив на протестите во Скопје

Од:

Министерството за надворешни работи (МНР) на Бугарија упати нота до Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија за бројните, според нив, антибугарски манифестации и пароли на протестите во Скопје против францускиот предлог за почеток на преговорите на РСМ за членство во ЕУ, соопшти прес-центарот на тамошното МНР.

dobivaj vesti na viber

Во нотата се изразува длабока загриженост за она што се случува, што за бугарското МНР е одговор на распространетиот антиевропски наратив против воспоставувањето на добрососедски односи меѓу двете земји.

„Особено е загрижувачки што злонамерните дела на јавниот простор ескалираат во време кога Софија и Скопје активно бараат начин за конструктивен дијалог и изнаоѓање трајни заеднички прифатливи решенија во интерес на европската интеграција на Република Северна Македонија. и регионот. Веруваме дека ваквите настани ќе станат дел од минатото, а нашите две земји ќе успеат да отворат нова страница во односите засновани на меѓусебно почитување и искрено пријателство“, соопштија од бугарското МНР.

Опозицијата во Северна Македонија веќе повеќе од седум дена организира демонстрации против предлогот на француското претседателство кој во моментов е во собраниска процедура и се очекува пратениците да расправаат за него.

Би можело да ве интересира

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените

Ана Ололовска

САД со нова стратегија, МНР објаснува: Ќе не штитат од злобното влијание на Русија и Кина

Орце Костов

Мицкоски: Власта да не го бојкотира референдумот

(ВИДЕО) Седуммина признаа вина за инцидентите пред Собрание, тројца од нив имат по 18 години

Кристијан Ландов

Португалскиот шеф на дипломатијата: Не гледам причина Бугарија повторно да блокира

Орце Костов

МНР: Постојано се бориме против сите злонамерни влијанија од трети држави

Горан Наумовски