Бришкоска: Запрепастена сум, исказот на Александар Василевски целосно го отфрлам како неточен

Од:

Ексзаменичката на министерот за правда, Билјана Бришкоска Бошковски, за „Макфакс“ го негира исказот на обвинетиот Александар Василевски Нинџа, кој го даде на денешното судење за настаните од 27 април. Таа не одговори на телефонскиот повик, но испрати порака со следната содржина:

„Во врска со наводите пренесени во медиумите од сведочењето на обвинетото лице, Александар Василевски, можам само да изјавам дека сум запрепастена од невистинитоста на исказот на сведокот кој се однесува на мене и целосно го отфрлам како неточен“.

На денешното сведочење, Александар Василевски Нинџа рече дека Билјана Бришкоска Бошковски контактирала со Трајко Велјаноски од осмиот кат на седиштетото на белата палата и му давала наредби на претседавачот, пратениците да ги отворат влезните врати во Собранието.

Бришкоска Бошковски е обвинета во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство за злосторничко здружување и фалсификување исправа.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Нинџа: Од штабот на ВМРО-ДПМНЕ се издаваа наредби за 27 април, ми се закануваа дека ќе завршам како Крпач

Ана Ололовска

Нинџа: „27 април“ ќе се случеше во декември, ако ДИК одлучеше во полза на опозицијата

Ана Ололовска

Обвинетите за „27 април“ бараат укинување на првостепените пресуди

А1он

Вишото ЈО ги оквалификува како неосновани жалбите на одбраната на обвинетите за ,,27 април”

Ана Ололовска

Последен ден од јавната седница пред скопска Апелација за „27 април“

Ана Ололовска

Укинување на пресудата и враќање на постапката бара одбраната на обвинетите за „27 април“

Ана Ололовска