Брисел го поздравува политичкиот компромис за законот за јавно обвинителство

Од:

Во писмена реакција за МИА, Европската Комисија го поздрави компромисот помеѓу сите политички партии за законот за јавно обвинителство.

Европската Комисија е запознаена со остварениот напредок во преговорите за законот за јавно обвинителство во текот на овој викенд и го поздравува тоа што политичарите, во дух на компромис, го ставаат националните интерес над сѐ, стои во реакцијата на Европската Комисија.

Европската Комисија потсетува дека носењето на овој закон е „важен сигнал“ за патот на Северна Македонија кон ЕУ.

Законот за јавно обвинителство, иако не е формален услов, според сите дипломати и претставници на Европската Комисија, е клучен фактор за олеснувањето на одлуката за почеток на преговори што треба да ја донесат земјите членки кон крајот на март.

Доколку законот не се донесе поголем е ризикот една или повеќе земји членки да го искористат како изговор за нова блокада за почетокот на преговори.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Гори зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

А1он

Борел со критики за американската политика за санкции

А1он

(ВИДЕО) Вучиќ од Брисел: Нема да ги прифатам уцените за прифаќање на интересите на спротивната страна

Горјан Грнчаровски

Барние: Што и да се случи со Брегзит, ЕУ да се подготви за промени

А1он

ЕК: Ќе се испита однесувањето на хрватските граничари кон мигрантите

А1он

ЕК ја зајакнува контролата врз активностите на странските компании

А1он