Боки 13, по викендот, се враќа во Шуто Оризари, во вторник почнува судењето за „Рекет“

Од:

Бојан Јовановски – Боки 13 во вторник ќе може да присуствува на судењето за предметот „Рекет“. Градската општа болница „8 Септември“ соопшти дека Јовановски е здравствено добар и дека планираат да биде пуштен од болницата в понеделник.

„Лицето Бојан Јовановски беше хоспитализиран во нашата установа од 26.11.2019 до денес, петок, 29.11.2019 со упат издаден од докторот во ординацијата во КПВ ‘Шуто Оризари’. Сместен е во апартман во одделението за интензивна нега заради почитување на безбедносните протоколи, а не поради тежината на неговата здравствена состојба. Лицето Бојан Јовановски во моментот е во добра општа состојба и здравствена кондиција, а во установата останува сè додека не се комплетираат резултатите од спроведените испитувања. Во план е да биде пуштен од болничката установа ГОБ ‘8 Септември’ најдоцна до понеделник, 2.12.2019 година“, соопштија од болницата.

Првото судење за Јовановски е закажано за вторник, 3 декември. Според обвинението, од ноември 2018 година до април 2019 година обвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, го искористил пријателството со шефицата на СЈО, Катица Јанева, и ѝ влијаел да го ослободи од притвор осомничениот бизнисмен Орце Камчев во предметот „Империја“.

Јанева му ја олеснила положбата во истрагата на Камчев, па предложила да му се укине притворот и да му се определи поблага мерка, куќен притвор, при постоење неизменети околности.

Во натамошниот тек на постапката Јанева планирала да му даде својство на заштитен сведок и да ја запре истражната постапка или да склучи со него предлог-спогодба за вина за полесни кривични дела и Камчев да плати незначителен износ на штета и да му се врати пасошот.

Обвинетиот Зоран Милевски постојано договарал средби меѓу Бојан Јовановски и брачната двојка Орце и Ана Камчеви, а за возврат за посредувањето примиле награда од 1,5 милион евра во разни апоени, и тоа од Ана Камчева половина милион евра, а од Орце Камчев 1 милион евра.

Јанева ова го прифатила и за себе прибавила значителна имотна корист, и тоа предмети, мебел во износ од приближно пет илјади евра, кој за неа го набавил Боки 13, и готовина 50.000 евра.

Би можело да ве интересира

Катица Јанева однесена во затворот „Идризово“

Кристијан Ландов

Пресудата за „Рекет“ ќе стигне до Врховен, Катица Јанева ја нема добиено одлуката, ниту упатен акт за во затвор

Кристијан Ландов

Одложено рочиштето „Катица против Боки 13“

Ана Ололовска

Катица Јанева против Боки 13, денеска во Кривичен

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Адвокатите на Јанева: Казната е превисока, вака доверба во судот не се враќа

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Русковска: За Јовановски очекував поголема казна, а за „Империја“ не закочи коронавирусот

Кристијан Ландов