Богоевски за во четврток ја закажа комисиската расправа за мандатот на Груевски

Од:

Пратеникот, Павле Богоевски, во својство на претседател на Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања за во четврток закажа седницата на ова тело на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски.

Седницата е закажана за четврток (23 мај) во 11 часот. На неа ќе се расправа за известувањето кое собранискиот спикер минатата недела го достави до Комисијата.

Со седницата се очекува да претседава токму Богоевски но не се исклучува можноста истата да ја води и неговата заменичка, Снежана Калевска Ванчева, по скандалот со објавената снимка на социјалните мрежи која Богоевски го поврзува со нарачување на дрога.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Ременски и нејзиниот сопруг треба да си поднесат оставки за да се истражат злоупотребите кои ги имаат направено овие две години

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ втор ден лаже и измислува непостоечки случаи, договорените тендери се одлика на нивното криминално владеење

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Стоилковски: Павле Богоевски мора да си поднесе неотповиклива оставка

(ВИДЕО) Мицкоски: Ветувањето за поевтинување на сметките за парното се покажа како уште лага на власта

(ВИДЕО) Мицкоски: Стапката на ДДВ на сметките за затоплување дома си останува иста и е 18% и не е намалена на 5%

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ бега од можноста да се изврши надзор врз договорите во периодот од 10 години наназад