Блокирана сметката на „1ТВ“

Од:

Управата за јавни ја приходи ја блокирала сметката на „1ТВ“, но не кажува детали кои биле причините за тоа, односно кон кого должи телевизијата.

Од таму велат дека согласно законот, должни се податоците за компанијата која има блокирана сметка да ги држи во тајност.

„Сметката на правното лице 1ТВ ДООЕЛ Скопје е блокирана. Согласно Законот за даночна постапка УЈП е обврзана сите документи, информации, податоци или други факти до коишто дошла во даночна, прекршочна или судска постапка, да ги чува како даночна тајна“, објаснија од УЈП.

Би можело да ве интересира

Јанша тврди Словенија нема проблем со слободата на медиумите, Фон дер Лајен му порача да го врати финансирањето на СТА

А1он

„Жените во медиумите“ во фокусот на петтиот Медиумски фестивал Скопје

Ана Ололовска

Новинарски организации од Западен Балкан ја повикуваат ЕУ да ја заштити слободата на медиумите во Албанија

А1он

Европратеници пристигнуваат во Бугарија поради слободата на медиумите и корупцијата

А1он

Бугарската телеграфска агенција предлага балканските агенции да формираат „Балканска соба за вести“

А1он

Доделување на наградите на ЕУ за истражувачко новинарство

Ана Ололовска