Беќаровски: Прво требаше да биде сменет организацискиот директор, а потоа докторот Јовев

Од:

Пропустите за кои слушнавме деновиве на Кардиохирургија се пред се од организациски и од финансиски карактер и затоа прво требаше да биде разрешен организацискиот директор, а дури потоа докторот Сашко Јовев вели во објава на социјалните мрежи докторот Нико Беќаровски од Клиниката за Токсикологија.

– Организационите директори на Клиниките беа “измислени” во септември 2007 година, од тогашниот Министер Имер Селмани и тогашниот Премиер Никола Груевски, за наводно да ги водат сите технички работи по Клиниките и со својот врзан потпис да спречат било какви финансиски малверзации на стручните директори, а во пракса се сведе на вдомување на репрезентативните партиски лепачи на плакати, вели Беќаровски.

Повикува Клиничкиот центар да биде интегриран со двајца директори кои ќе ги поставува Владата, додека 32-те единици сами да ги избираат стручните раководители од професорскиот кадар кој го имаат.

Според Беќаровси ова е единствениот начин за прогрес и врвна здравствена заштита за пациентите. Се друго според него е импровазација.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Кој кого нападна на Кардиохирургија: „А1он“ доби снимка од „инцидентот“ помеѓу Јовев и Шокаровски

Орце Костов

Инцидент на Кардиохирургија

Предраг Петровиќ

Државна кардиохирургија првпат изведе метод за стент на лак на аорта при третман на пациенти со потешка состојба

Марјан Шокаровски е нов директор на Кардиохирургија

Јовев го потпишал решението за негово разрешување од директор на Кардиохирургија

Ана Ололовска

Меџити: Утрово пиев кафе со професорот Јовев, но одлуката за разрешување не ја преиспитувам

Катерина Ѓуровски