Бејли: Членовите на ДИК си поделиле бонуси во висина од девет плати

Од:

Американскиот амбасадор Џес Бејли обелодени дека членовите на Државната изборна комисија по локалните изборите поделиле бонуси во износ од четири месечни плати, додека за предвремените парламентарни избори минатата година си поделиле бонуси во висина од пет месечни плати.

Бејли оваа информација ја соопшти денеска на предавањето за борбата против корупција на Факултетот за безбедност во Скопје.

– Едногласно било изгласано во Комисијата, без разлика на партија или етничка припадност. И персоналот вработен во Комисијата добил помали бонуси. Но гласањето се одржало зад затворени врати, надвор од очите на јавноста, рече Бејли.

Тој праша зошто луѓето го премолчуваат ова и каде биле собраниските алатки за надзор на работата врз ДИК.

Би можело да ве интересира

ДИК има забелешки на извештајот на ДЗР, повторно ќе ја достави потребната документација

Жарко Настоски

До крајот на септември треба да стигнат апаратите за гласање со отпечаток од прст на локалните избори

Кристијан Ландов

ДИК одбра компанија што ќе го набави системот за биометриска идентификација на гласачите

Жарко Настоски

ДИК усвои ИКТ стратегија 2021-2023 што треба да и помогне за заштита и од сајбер напади

Ана Ололовска

ДИК објави нов тендер за апарати за отпечаток од прст

Катерина Павлова-Николовска

ДИК усвои Стратешки план за работа за периодот 2021-2024 година

Ана Ололовска