Автопатот „Струма“ отворен за сообраќај, ќе се прави увид за состојбата на делницата

Од:

Автопатот „Струма“ во правец кон Софија повторно е отворен за сообераќај. Коловозната лента во реонот каде се случи несреќата на автобусот со македенски патници, кон Благоевград – Кулата останува затворена. Сообраќајот во оваа насока се одвива преку обиколна траса: патна клучка Даскалово – Перник – Радомир – Долна Дикања.

Автобусот, кој што вчера изутрината изгоре при што загинаа 45 патници, а седум беа повредени, беше отстранет доцна синоќа и транспортиран кон Перник.

Според најавите, работна група на регионалното министерство треба да почне истрага. Формиран е тим со претставници на Агенцијата за патна инфраструктура и од Дирекцијата за национална контрола во градежништвото, кој во рок од пет дена треба да изврши увид и проверка на тротоарот, патната сигнализација, рестриктивните системи и хоризонталното обележување. Врз основа на наодите од увидот и проверките треба да презентира извештај за состојбата на делницата, како и да процени какви мерки ќе се преземат за нејзино обновување.

Би можело да ве интересира

Бочварски: Стоиме на располагање на истрагата за несреќата

Ана Ололовска

Мицкоски: Разочаран сум што власта донесувањето на телата на 45 починати во несреќата во Бугарија ја проследија како некаков спектакл

А1он

ВИДЕО: Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на настраданите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Семејствата во шок, со највисоки почести се оддава последна почит на загинатите во автобуската несреќа

Кристијан Ландов

На „Скендербег“ поставени венци за оддавање почит на жртвите во автобуската несреќа

Ана Ололовска

ВИДЕО: Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Ана Ололовска