Забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патот Штип – Миладиновци и Маврово – Дебар

Од:

Поради превртено возило, денеска од 16:00 часот во прекин е сообраќајот за тешки товарни возила на патниот правец Штип – Миладиновци.

dobivaj vesti na viber

Како што информираа од Автомото сојузот на Македонија (АМСМ), забрана за сообраќај за тешки товарни возила има и на кракот Маврово – Дебар.

На патниот правец Свети Николе – Миладиновци, на 10 километри пред Миладиновци, поради свлечиште и голем одрон, сообраќајот е пренасочен само на една коловозна лента во должина од 150 метри. На самото место е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. На учесниците во сообраќајот им се препорачува внимателно возење.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП „Македонија пат“. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат на Попова Шапка, Стража, Маврово, Гостивар, Дебар, Крушево, Кичево и на планинските премини Буково, Ѓавато и Пресека.

Намалена видливост до 50 метри поради магла има на планинскиот превој Ѓавато.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Мистериозни црни бубачки кои скокаат по снегот сеат страв кај жителите на српските села

А1он

Казна од над 450 илјади евра за одговорната компанија, откако снегот зароби возачи низ Истанбул

А1он

Источниот брег на САД се подготвува за силна снежна бура, илјадници авионски летови се откажани

Оштета за заглавените возачи на автопатот во Атина

А1он

Забрана за сообраќај за тешки моторни возила од село Узем до ГП „Деве Баир“

А1он

Забрана за сообраќај на тешки моторни возила на Плетвар

А1он