АВМУ: Премиерот да се воздржи од дискредитирање, етикетирање и дискриминирање

Од:

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ја осудува денешната изјава на премиерот Зоран Заев во врска со случајот „Рекет“ која е проблематична најмалку по три основи, велат оттаму преку соопштение.

Како што се наведува во соопштението на АВМУ, премиерот, како носител на јавна функција, наместо да ја прифати и да ја почитува улогата на новинарите како критичари на работата на власта се обидува да дискредитира новинар.

Оттаму додаваат, наместо да покаже највисоко ниво на почитување на различностите, тој употребува етикетирање кое што е дерогирачко за ЛГБТ-лицата. Заев во својата изјава исто така не ја почитува ниту пресумпцијата на невиност.

АВМУ со потсетување до политичарите дека нивна обврска е да ги почитуваат европските стандарди за слобода на информирање, да ги почитуваат различностите и да се воздржат од употреба на јазик којшто може да ги поктопа овие вредности.

Би можело да ве интересира

Заев: Меѓународна експертска комисија трајно ќе го реши брендирањето на производите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев на трибина во Велес: Македонскиот идентитет денес е обезбеден, признаени сме од целиот свет а соседите ни се пријатели

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Конвенцијата на Прогресивна алијанса во Стокхолм: Заев е прогресивен лидер за пример

Ана Ололовска

Средба Заев-Пајат во Солун: Поддршка од САД за евроатлантската перспектива на земјава

Ана Ололовска

Заев – Лофвен во Стокхолм: Силна поддршка од Кралството Шведска за европските интеграции

Ана Ололовска

Грчките медиуми за средбата Заев-Мицотакис во Солун

Ана Ололовска