Арсовска, спротивно на протоколите, без маска одржува состаноци во затворени простории

Од:

Кандидатката за градоначалничка на Скопје, Данела Арсовска оди на состаноци во затворени простории и не носи маска, а фотографиите на кои е очигледно прекршувањето на протоколите за заштита од Ковид – 19, ги објавува на „Фејсбук“.

Според важечките протоколи за заштита од коронавирус на сила е задолжително носење маска во затворени простории, но од фотографиите што ги објавила кандидатката Арсовска се гледа дека маските, место на лице, на учесниците на состанокот им стојат на маса. Фотографијата е од состанок со Занаетчиската комора, а Арсовска ја објави на „Фејсбук“ вчера.

За фотографии објавени на социјалните мрежи во јануари годинава, за неносење маски и неодржување дистанца, кривична пријава добија функционери од ДУИ кои во новоотворените простории на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците го славеа роденденот на лидерот Али Ахмети. МВР ги казни сите по 20 евра за неносење маска по објавата на фотографиите.

Би можело да ве интересира

Истече рокот за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници, до 23 септември жребување на нивниот редослед

Ана Ололовска

Шилегов ќе го враќа исечениот дрворед на „Климент Охридски“, БРТ нема да поминува по булеварот

Искра Манојлоска

Истекува рокот за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

Алачки: Јас не ја избрав Интегра, тие ме избраа мене за градоначалник на Берово

Катерина Павлова-Николовска

ДИК до утре треба да ги добие потврдените листи на кандидати за градоначалници и советници

ДИК го усвои ревидираниот роковник за изборите согласно измените на Изборниот законик