Арсовска постави нови директори на скопските јавни претпријатија

Од:

Неколку скопски јавни претпријатија денеска добија нови директори информираат од Град Скопје.

dobivaj vesti na viber

Со ЈП Лајка назначена е да раководи Радмила Пешева, додека со ЈП Улици и патишта Саид Саид. На в.д директорската позиција во ЈП Паркинг назначен е Крсте Петревски, во ЈП Паркови и зеленила Реџепи Зухејр, додека со ЈП Дрисла назначен е Александар Кузинаков.

Во ЈП Комунална Хигиена продолжуваат со раководство Косана Мазнева, ЈСП Александар Стојковски и ЈП Водовод Марјан Митевски.

-Новите в.д директори ќе имаат обврска и одговорност во следните 6 месеци да ги спроведат неопходните реформи со цел консолидација на јавните претпријатија во периодот кој следи од аспект на справување со економската и енергетската криза. Обврските се во насока на оптимизација на средствата и процесите, намалување на трошоците и кратење на сите непродуктивни трошења, како и спроведување на реформата во сегментот на вработувања во претпријатијата со која нема да се дозволи лица кои не одат на работа или не ги извршуваат работните обврски да бидат платени од буџетските средства се вели во соопштението од Град Скопје.

Пешева, Саид, Петревски, Зухејр и Кузинаков доаѓаат на местата на директорите од ВМРО-ДПМНЕ а кои се поднесоа оставки.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: На Скопје му се случува катастрофа поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Арсовска до приватните превозници: На суд докажувајте дали ЈСП ви должи, ќе има јавен повик за нови превозници

Орце Костов

(ВИДЕО) Приватни превозници: Данела лаже, кај неа во Град Скопје може да провери дали сме краделе

Орце Костов

Арсовска: „Слобода превоз и Макекспрес наплаќале билети, тие пари не ги пријавувале и ги ставале во џеб

Горан Наумовски

Шутаров: Град Скопје е во колапс поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

Славески: Арсовска не сакаше ребаланс и ги попречуваше советниците да го донесат буџетот во законски рок