ВИДЕО: Антикорупционерите ќе испитуваат како се доделуваат државните награди

Од:

Антикорупциската комисија ќе испитува на кој начин се доделува државната награда „Климент Охридски“.

Членовите на ДКСК, на предлог на заменик претседателот на комисијата, Нури Бајрами, едногласно одлучија да бараат одговори од министерството за култура за критериумите и комисијата која ги доделува наградите, поради недоволна транспарентност.

Одлуката следува по пријава од универзитетска професорка која реагира што наградата се злоупотребува и наместо Владата да ја доделува на наставници и професори ја добиваат функционери, декани и ректори на универзитети.

Иако нема конкретни наводи за корупција во пријавата, ДКСК ја оцени како оправдана потребата од поголема транспарентност во доделувањето на наградата вредна 4 илјади евра.

Галена Николовска Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

ОЈО отфрли иницијатива на ДКСК поради застареност

Ана Ололовска

Спасовски бара од Антикорупциска да ги истражи обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ против него

А1он

Ректорот Јанкуловски контра антикорупциската комисија: Не земам две плати, туку додаток на плата

Клиника Жан Митрев: Ја поздравуваме иницијативата на Антикорупциска, отворени сме за соработка

А1он

ВИДЕО: Беџети кривично да одговара за платформите на Матка, предложи Антикорупциската

Кристијан Ландов

На новинарите не им беше дозволено да ја следат дисциплинската постапка за инспекторот Илиевски

Васко Маглешов