Антикорупционерите и обвинителството на Абази од понеделник ќе го чешлаат тендерот кој го доби „Еуровиа“

Од:

Документите за тендерот на Министерството за надворешни работи кој го доби „Еуровиа“ патуваат кон Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и Антикорупциската комисија. Од Антикорупциската комисија за А1он велат дека документите денеска стигнале до архивата, па откако ќе помине целосната процедура, ќе почнат да ги разгледуваат.

„Не известија дека документацијата е дојдена, а што има, што нема, не знаеме. Документите дојдоа денеска преку пошта“, велат од антикорупциската комисија за А1он.

А целосната документација, иако не ја побара, ја доби и обвинителството на Ислам Абази. Обвинителството претходно најави дека ќе се разгледуваат документите само доколку нешто откријат Антикорупциската комисија и Државниот завод за ревизија.

„Документите се примени и ќе бидат дадени на јавен обвинител на разгледување“, велат за А1он од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Од МНР пак, преку соопштение побараа институциите „да дадат посебно значење и приоритет на овој предмет, имајќи ги предвид импликациите кои се предизвикани со бројните шпекулации кои се појавија во јавноста“.

Како што претходно објави А1он, освен „Еуровиа“ и сопственикот Елмедин Адеми, во касата на ДУИ донирала и фирмата „Виаком“, блиска до Адеми.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Османи се пофали со трансформацијата на „Борис Трајковски“ која чинеше 1,8 милиони евра

Катерина Ѓуровски

Османи уште се мисли за Лавров: Ако речеме „да“, не гледам зошто Бугарија и Грција да не дозволат прелет

Александар Тодески

ВМРО-ДПМНЕ за Апасиев: Коалициониот партнер на СДСМ и ДУИ го сака Хамас, се поклонува на Енвер Хоџа, молчи за онкологија

А1он

За Маричиќ не е проблем да се потрошат 350.000 евра народни пари за кампања: „Наша должност е да ги информираме граѓаните“

Орце Костов

Национални шуми за 712.000 евра ќе купи 20 теренци на лизинг

Орце Костов

Десет фирми се борат за реконструкција на тетовското училиште „Моша Пијаде“, дел од заинтересираните се откажаа од тендерот

Александар Тодески