Анима Мунди: Треба ли човек да загине за да надлежните конечно реагираат?

Од:

Треба ли човек да загине за да се освестат институциите? Бараме итна забрана за употреба на коњи во урбана средина и нивен спас од секојдневната експлоатација!, велат од Анима Мунди.

„Сликите се морничави! На патот за Пелистер веднаш под Гламур пред два дена имаше сообраќајна несреќа, кога автомобил се удри во коњ. Коњот беше умрен на патот, не знам за исходот на шоферот од автомобилот. Коњат се тргна настрана од патот и еве два дена вака изгледа. Да биде трагедијата поголема двајца гости странци од Хотел Шумски Фенери го видоа кога пешачеле и потресени до максимум прашуваат како е ова можно. Како патот е ужас па сега еве и баш ова ни требаше! Сега кој да го бараме за надлежен?“, сведочат битолчани.

Би можело да ве интересира

Здруженија за заштита на животните бараат Владата да го спречи најавениот отсрел на диви свињи

Ана Ололовска

„Анима мунди“ бара итно да се отповикаат владините мерки за убивање на свињите

(ВИДЕО) Анима Мунди: Што и да сме, луѓе не сме – хорор во Гостивар

Ана Ололовска

Анима Мунди: Изживувањето врз коњите во Македонија никако да запре!

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ванеса Меј со порака до властите да запре насилството врз животните!

Ана Ололовска

Трибина за правата на животните

Ана Ололовска