Али Ахмети: Договорот за името Скопје и Атина ќе го потпишат во сабота

Од:

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, во вечерашното интервју за приштинската телевизија Т7, најави дека договорот меѓу Атина и Скопје ќе биде потпишан во сабота.

Договорот ќе го потпишат премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во присуство на највисоки претставници на Европската унија, рече Ахмети, не прецизирајќи каде ќе се случи потпишувањето.

Лидерот на албанската партија која е на власт во македонската Влада рече дека во процесот на преговорите меѓу Скопје и Атина имало неколку опции за името на државата, но дека „Република Северна Македонија“ е конечната која е договорена меѓу двете влади и која ја прифати и албанскиот фактор во земјата.

Би можело да ве интересира

Џафери: Ако има договор на лидерската, разрешувањето на Јанева и законот за ЈО на седници уште утре

ДУИ ќе предложи Советот да ги бира обвинителите со бадентерово мнозинство

Галена Николовска-Ризвановиќ

Груби: Ветинг за судии, обвинители и политичари

Алијанса за Албанците: Премиеру, парадоксално е да барате помош од ДУИ за реформирање на правосудниот систем

А1он

(ВИДЕО) Борисов: Моја грешка е што реков северномакедонци, извинете

Кристијан Ландов

Османи: ДУИ на лидерската ќе го отвори и прашањето за ветинг

Ана Ололовска